Met de nieuwe PodWalk ‘Dwars door De Panne’ laat Arnout Hauben je de duinen en straten van De Panne op een heel andere manier beleven. Hij deelt zijn liefde voor verhalen, wandelen én picknicken.
Wie De Panne zegt, denkt vaak aan duinen, zee en de kusttram die hier zijn eindpunt bereikt. Maar achter die vertrouwde beelden schuilen talloze verhalen. Met de nieuwe PodWalk in De Panne neemt televisiemaker en verteller Arnout Hauben wandelaars mee op een tocht. Hij combineert zijn liefde voor geschiedenis en wandelen in een unieke audiobeleving. Wij spraken hem over zijn bijzondere band met onze kustgemeente, het belang van die verhalen en de kunst van een goede picknick. Ja, Arnout Hauben is een foodie. Lees er hieronder alles over.
Wat maakt De Panne voor jou zo uniek?
De ligging. Het is een grensplaats. Dat is altijd spannend en De Panne ziet er ook gewoon heel mooi uit met het prachtige duingebied en de kusttram die hier eindigt. Langs onze kleine kustlijn is De Panne echt een ankerpunt. Dat voel je als je hier rondloopt. Er is sowieso veel lucht aan de kust, maar hier in het duinengebied stroomt er precies altijd iets meer.
Het Noordzeewater heeft zoveel betekend voor de streek.
Waarom koos je voor een PodWalk in De Panne?
De Panne is voor mij speciaal. In meerdere tv-reeksen speelde de plek een grote rol. De finale van ‘Dwars door de Lage Landen’ eindigde zelfs letterlijk hier in de duinen, op de grens, aan het cafeetje ‘Au Retour de la Chasse’ met de lekkere Picon.
Ook in mijn reeks over het koningshuis filmde ik hoe onze eerste koning via De Panne het land binnenkwam. Ik ben hier dus zowel een reeks begonnen als geëindigd. Dat maakt de plek bijzonder, en ja, ik heb dus wel iets met De Panne.
Toch heb je via de PodWalk nog nieuwe dingen ontdekt?
Absoluut. Ik kende al veel verhalen over De Panne, want in de geschiedenis hebben jullie wel wat betekend. Het zijn die verhalen, die op de tweede lijn liggen, die alles boeiend maken. De Dumontwijk bijvoorbeeld had ik nog niet ontdekt. Of het Westerpunt, daar was ik al vaak aan voorbij gelopen. Niet omdat ik het niet zag, wel omdat ik weinig tijd had. Dat heb ik nu wel kunnen ontdekken. De PodWalk heeft me dus echt verrast.
Hoe verschilt een PodWalk van een televisiereeks?
Mensen spreken me vaak aan met: ‘Arnout, ik ben daar ook geweest. Heb je dat en dat niet gezien?’ of 'Mag ik de volgende keer niet mee om je rugzak te dragen of als vierde man om te kaarten?’ Mensen snakken naar die verbinding. Televisie is eenrichtingsverkeer: jij breng het verhaal. Met een PodWalk stap je letterlijk mee met de luisteraar. Het voelt alsof je samen onderweg bent. Je bent een reisgenoot.
Ik ben er zowel een reeks begonnen als geëindigd. Ja, ik heb dus wel iets met De Panne.
De PodWalk is dus het ideale medium om je twee passies, wandelen en geschiedenis, te combineren?
Ja. Ik ben een liefhebber van wandelen en een liefhebber van geschiedenis. Als ik dat kan samenbrengen, ben ik gelukkig. Of het met een televisieserie is of een PodWalk, dat doet er voor mij minder toe. Het draait rond het verhaal brengen aan mensen. En het liefst samen met mensen. Het gaat over die gelaagdheid van een locatie. Want zeg nu zelf, het is toch leuk om te weten te komen waarom de dingen eruit zien zoals ze eruit zien. Wat is er daar gebeurd? Ik vind het wel mooi om die te laten samengaan of versmelten. Zo kan ik bijvoorbeeld ‘droogjes’ het verhaal vertellen over Albert Dumont en zijn architectuur, of vertellen hoe hij achter de gevel ook bezig was met het ontwerp van een ‘zeilkar’. Dat soort details zorgen ervoor dat een plek leeft bij de luisteraar. Daarom is de PodWalk voor zoveel mensen geschikt. Je moet geen fan zijn van geschiedenis of een extreme wandelaar zijn, want je krijgt een ervaring. En die is voor elke persoon geschikt.
Vanwaar komt die liefde voor verhalen?
(Arnout denkt na.) Het is moeilijk om daar één moment op te kleven, maar het is sowieso voor een deel thuis ontstaan. Mijn moeder was leerkracht Nederlands en las vaak voor. Dat was een belangrijk moment voor mij. Mijn vader was professor geschiedenis. Hij vertelde soms te veel over geschiedkundige gebeurtenissen, die ook te moeilijk waren, maar de gezellige momenten van het verhaal vertellen en geboeid blijven, kwamen toen al samen. Later kwam de scouts erbij. Rond het kampvuur luisterde ik graag naar verhalen. Op de filmschool heb ik geleerd hoe je ze kan vertellen. Je kunt veel academische informatie geven over geschiedenis of je trekt de mensen ook mee in een verhaal. En met een PodWalk blijf je niet zitten in je zetel, maar ga je op pad. Klaar voor een nieuw, eigen avontuur.
Op het juiste moment een goed stukje chocolade. Da’s toch genieten?
Wat is voor jou de ideale wandeling?
Een mix van natuur en dorpjes. En liefst samen met anderen, want ik deel graag wat ik meemaak. Als het een keer goed regent, kun je naar elkaar kijken van: ‘Ja, mannekes, het regent goed hé’. Dan gaan wij zelfs een goed pintje of een warme koffie drinken. En als je heel veel plezier maakt, is het ook fijn dat je het deelt. Opnieuw het vertellen van verhalen. Het liefst ook met een kleine groep mensen. Alleen wandelen is niet aan mij besteed.
Het eten is ook belangrijk. Ruben, onze drone-compagnon, neemt vaak de restaurants voor z’n rekening. Dat moet niet chic zijn, maar zo een goeie steak of lekkere garnaalkroketten, maken een wandeling wel af. Of een picknick. Eigenlijk is dat de belangrijkste maaltijd van de dag. Ondertussen zijn we superprofessionele picknickers geworden.
Oh, vertel meer … Welke picknicktips heb je voor ons?
Ik heb niet echt dé tip voor de beste picknick. Vaak vrolijkt het verrassingselement mij op. Ik vind het echt leuk om buiten te eten en een goeie paté of goeie kaas mee te hebben uit de streek. En om het af te maken, brengt er iemand – als verrassing – dan een ‘augurkske’ of een droge worst mee. Zo van die dingen. Of op het juiste moment een goed stukje chocolade. Da’s toch genieten? We zaten ooit eens in de bergen en toen toverde iemand een flesje witte wijn boven. Dat die persoon de moeite deed om dat de hele tijd mee te dragen, vind ik fantastisch.
Met een PodWalk stap je letterlijk mee met de luisteraar. Het voelt alsof je samen onderweg bent.
En welke wandeling blijft jou voor altijd bij?
Wat mij echt bijblijft, is de tocht rond de Noordzee. Dat water verbindt zoveel plekken met elkaar. Van De Panne tot Noorwegen, Engeland en de Orkney- en Shetlandeilanden. Het Noordzeewater heeft zoveel betekend voor de streek, en ik vind dat er ook een soort grote familie is van allemaal mensen die rond het water wonen. Door de eeuwen heen zijn ze door dat water met elkaar verbonden. Door oorlog, godsdienst en door handel. En De Panne is een van die puntjes op die prachtige lijn rond de Noordzee. Dus dat idee vond ik wel heel mooi om er een route rond te maken.
Bedankt Arnout voor het interview en je tijd. Wij kunnen niet wachten om jouw verhalen te horen in de PodWalk.
Kom de PodWalk ontdekken
Benieuwd naar de luisterreis van Arnout Hauben? Trek je wandelschoenen aan en laat je meevoeren, op eigen tempo, op deze fascinerende ontdekkingstocht door het verleden én het heden van onze prachtige gemeente.
Wandelen tussen verhalen en geschiedenis
Met de nieuwe PodWalk ‘Dwars door De Panne’ laat Arnout Hauben je de duinen en straten van De Panne op een heel andere manier beleven. Hij deelt zijn liefde voor verhalen, wandelen én picknicken.Geheime agenten gezocht
Stap in een spannend avontuur met Cars2Die4, een meeslepende en gratis belevingstocht die je niet mag missen!Zomerbeats en familievibes op Waves Festival
Geniet op 12 en 13 juli van twee dagen muziek, sfeer en plezier tijdens de 4de editie van familiefestival Waves.Een zomer vol muziek 2025
Zomer in De Panne, dat is meer dan zon en zee. Het is ook muziek, live en in openlucht, op verschillende plekken in onze kustgemeente.De speelplein- en tienerwerking al ontdekt?
Elke vakantie staat team Groeien klaar om de kinderen en jongeren van De Panne een onvergetelijke vakantie te geven. Samen met ervaren monitoren organiseren ze een speelpleinwerking én tienerwerking met tal van leuke uitstappen en activiteiten.Boulevard Plezier brengt buurten bij elkaar
Met de feestpakketten van Boulevard Plezier geeft het lokaal bestuur jou en je buren de mogelijkheid om op een eenvoudige manier een buurtfeest te organiseren. Zeker doen!Winter in De Panne, altijd een goed idee!
Ben je op zoek naar een leuke en originele manier om van de kerstperiode te genieten? Van 14 december t.e.m. 5 januari kun je in het Kerstdorp op de Markt terecht voor het ultieme wintergevoel.Een culinaire ontdekkingstocht
Van 1 tot en met 10 november kan iedereen in Vlaanderen opnieuw culinair genieten tijdens de Week van de Smaak. Met het thema ‘halfhalf’ wordt er gezocht naar de ideale balans tussen plantaardige en dierlijke maaltijden. Ga je mee op ontdekkingstocht?Halloween tovert de Vijvers Markey om tot mysterieze plek
Klaar om te sidderen en te beven? Op Halloween toveren we de Vijvers Markey om tot een mysterieuze en betoverende plek vol verrassingen. Voor grote durvers en kleine spookjes …Beleving staat centraal tijdens Fietsfestival
De Panne Beach Endurance staat al 27 jaar lang garant voor spanning en sensatie op het winterse strand van De Panne. En dat zal ook dit jaar niet anders zijn. Wat wel anders is, is dat de focus een weekend lang op mountainbiken ligt.
Deel op