Nu de verbouwingswerken volop aan de gang zijn, is het een goed moment om stil te staan bij een bijzonder stukje erfgoed dat behouden blijft: de klokken in de voormalige Sint-Pieterskerk.
Ja, ze hangen er nog – en ze zullen er blijven hangen wanneer de bibliotheek haar intrek neemt in het gebouw. Op 15 april 2025 zijn ze opnieuw operationeel, na enkele maanden stilte door de afbraakwerken.
Op de oorspronkelijke kapel stond destijds een klein dakkapelletje. Je kunt mooi de scheiding zien tussen de oorspronkelijke kapel (achteraan) en het later aangebouwde stuk vooraan (kleurverschil muur en dak)
Een stukje geschiedenis
De oudste klok, Maria, dateert uit 1878 en hing oorspronkelijk in een klein dakkapelletje op de kapel die de kerk voorafging. Op de klok staan afbeeldingen van de twaalf apostelen, de gekruisigde Christus, Sint-Willibrordus en Sint-Cunigundis. Mogelijk was deze klok oorspronkelijk bestemd voor Echternach.
In 1936, bij de bouw van de grote toren, werden twee nieuwe klokken gegoten:
- Maria - 555 kg,
- Petrus - 1235 kg.
Tijdens de oorlog (23 sep 1943) werd de grote klok, Petrus, in beslag genomen door de bezetter en enkele maanden later, op 16 feb 1944 werd de klok Maria in beslag genomen.
Klok Petrus kwam nooit terug, klok Maria werd in 1949 teruggehangen in de dakkapel.
In 1950 werd beslist nieuwe klokken te maken, voor de grote klokkentoren. De nieuwe klokken werden in 1957 gewijd, en zo was het klokkenspel opnieuw compleet:
- Fa#-klok, Marie-Louise
908 kg, diameter 112 cm
ter herinnering aan de opgeëiste Petrus-klok fungeerden mevrouw de barones de Terscheuren en A. Vanhove als meter en peter. - Sol#-klok, Maria
555 kg, diameter 100 cm, hoogte 97 cm - La#-klok, Victor, 452 kg, diameter 88 cm
meter was mevr. Victor Kinon, peter was burgemeester Honoré Gevaert
Vandaag hangen deze drie klokken – Maria, Marie-Louise en Victor – nog steeds in de toren, en Maria in de dakkapel. Samen blijven ze de tijd en het verleden hoorbaar maken.
📖 Meer lezen? Het boek 100 jaar Sint-Pieters De Panne van dr. Hist. Godgaf Dalle vertelt uitgebreid over de geschiedenis van de kerk en haar klokken en is te vinden in de bibliotheekcollectie.