Waarom deze werken?
De aanleiding zijn de huidige tegels. Ze komen los van hun ondergrond en gebruikers hebben last van de gladheid ervan, zeker bij nat weer. Dit probleem gaan we oplossen, dus het is een goede gelegenheid om de gehele inrichting van de Zeelaan te herzien. We maken van de Zeelaan een aangename plaats voor alle gebruikers, wandelaars, bewoners, horeca en winkeliers zodat de Zeelaan het kloppende hart blijft van onze kustgemeente.
Wanneer starten de werken?
De schop gaat in de grond op 04/11/2024. We starten voor de Onze-Lieve-Vrouwekerk en schuiven in zones op richting de Duinkerkelaan. Wil je een meer gedetailleerde planning?. Schrijf je in voor de nieuwsbrief.
Wanneer wordt er voor mijn deur gewerkt?
Zie pagina 'Planning & timing'
Een gedetailleerdere weekplanning wordt periodiek via de nieuwsbrief Zeelaan geüpdatet. Schrijf je in.
Heb ik als handelaar recht op een vergoeding?
VLAIO voorziet de Hinderpremie voor kleine ondernemingen die hinder ondervinden door werken voor de deur van hun zaak. Via Wat is de hinderpremie? | VLAIO kan je de nodige info, voorwaarden, bedrag en aanvraagprocedure terugvinden.
Naast de Hinderpremie kan je ook beroep doen op de sluitinspremie als je minstens 21 dagen opeenvolgende dagen van je onderneming sluit. Meer info over de sluitingspremie.
Voor vragen over de hinderpremie kan terecht blij VLAIO (tel: 1700 - hinderpremie@vlaio.be -
Hoe kan ik op de hoogte blijven van de werken?
Blijft de Zeelaan bereikbaar?
Tijdens de werken wordt er eenrichtingsverkeer ingevoerd voor het gemotoriseerd verkeer tussen de Demolderlaan en het kruispunt van de Zeelaan en de Nieuwpoortlaan-Duinkerkelaan. Op die manier kan de aannemer 1 rijstrook gebruiken als werfzone.
Er wordt eenrichtingsverkeer ingevoerd richting zee. Vanaf de Demolderlaan richting de Markt blijft de Zeelaan in 2 richtingen bereikbaar. Wie vanuit de Nieuwpoortlaan/Duinkerkelaan de Zeelaan wil bereiken, kan omrijden via de Duinkerkelaan en de Koninklijke Baan om zo ter hoogte van het hotel ibis De Panne de Zeelaan in te rijden.
Fietsers zullen in 2 richtingen kunnen blijven rijden tijdens de werken. Daarnaast zal minstens 1 zijde van de voetpadzone toegankelijk zijn tijdens de volledige duur van de werken. Hierdoor kunnen passanten en shoppers zonder problemen het volledige traject van de Zeelaan afleggen.
Kan ik nog parkeren in de Zeelaan?
In de zones waar er niet gewerkt wordt, blijven de parkeerplaatsen beschikbaar. Er kan dus nog steeds geparkeerd worden in de Zeelaan. Het betalend parkeren van voor de werken blijft ook tijdens de werken behouden. Hiervoor worden ook de parkeermeters gefaseerd weggenomen en teruggeplaatst waardoor over het volledige traject steeds in de nabije omgeving van de bruikbare parkeerplaatsen een parkeermeter te vinden zal zijn.
Wie zijn de gebruikers van de Zeelaan?
De aanpassingen moeten in het voordeel zijn van iedereen. De Zeelaan blijft de slagader van onze kustgemeente. Dat wil zeggen dat we de aanpassingen doen voor het gemak en het plezier van de wandelaars, de aantrekkelijkheid van de winkels, het comfort van de kortparkeerder, de veiligheid van de fietser, de leefbaarheid van de bewoner, de meerwaarde voor de toerist, de sfeer van de terrasjes, de toegankelijkheid voor de rolstoelgebruiker en de mensen met visuele beperkingen, de doorstroming van de bus, de impact van het klimaat, de zuiverheid van de lucht …
Hoe zien we de omgeving aan de Onze-Lieve-Vrouwekerk?
We willen de open ruimte opwaarderen die van de kerkgevel doorloopt tot aan de Veritas. Hierbij houden we ons aan het advies van Agentschap Onroerend Erfgoed over de kerkomgeving. We willen graag een eenheid voor deze ruimte, met een andere sfeer dan de boulevardstroken. De auto rijdt er op een afgebakende strook, maar voelt wel dat hij in een andere omgeving komt.
Welke betegeling zal er komen in de Zeelaan?
De nieuwe verharding wordt een betaalbare, robuuste betonstraatsteen die zijn degelijkheid al ruimschoots bewezen heeft. We kiezen voor een zandkleurige betonstraatsteen. Niet zomaar een steen, maar wel één met blauwe en groene granulaten zodat er kleur en karakter in zit. Ze is extra ruw gemaakt zodat ze zeker niet glad is.
Hoe bevorderen we de toegankelijkheid voor mensen met een beperking?
We voorzien verlaagde boordstenen om vlot de weg te kunnen kruisen. We voorzien blindengeleidestroken op drukke plaatsen. We zorgen voor een ruim bemeten vrije doorgang op de voetpaden, zonder obstakels. We passen de inplanting van straatmeubilair en terraszone daaraan aan.
De mindervalidenparkings worden ook groter voorzien dan de ander parkeerplaatsen zodat ook de minder mobiele mensen voldoende ruimte hebben om op een veilige manier hun voertuig kunnen verlaten.
Ook willen we dat alle winkels vlot toegankelijk blijven voor iedereen.
Hoe wordt de Zeelaan groen ingericht?
We kiezen voor een groene inrichting, met een combinatie van bomen, zones zonder verharding en plantbakken. We kiezen steeds voor inheems groen dat best aansluit bij de beleving van een gemeente aan zee, dus met duinsoorten aansluitend op het Kykhill duinpark. Belangrijk is dat de aangeplante soorten onderhoudsvriendelijk zijn, bestand tegen de klimaatverandering en gemakkelijk net te houden. We zorgen ervoor dat regenwater afgeleid wordt naar het groen en ook de kans krijgt gedeeltelijk in de grond te dringen.
Welke openbare verlichting komt er?
De verlichting moet duurzaam en zuinig zijn. We kiezen daarom voor ledverlichting. Technisch is het niet mogelijk om ledlampen in de huidige armatuur aan te brengen, die moet dus vervangen worden. Wel kunnen de lantaarnpalen behouden blijven.
Hoe kan de Zeelaan verfraaid worden met kunst en erfgoed?
Het werk “Zonder hen is er geen gisteren en geen morgen” van Joz De Loose aan de Onze-Lieve-Vrouwekerk is het enige kunstwerk op de Zeelaan. Het dateert van 2011 naar aanleiding van de toenmalige vernieuwing van de Zeelaan. Met de burgers, de ontwerpers en het bestuur kan nagedacht worden over verdere kunst in het straatbeeld. Mogelijkheden zijn beeldende kunst of streetart.
De Zeelaan heeft veertien geïnventariseerde erfgoedobjecten: de Dumontwijk die eraan grenst, de Onze-Lieve-Vrouwekerk en pastorie, de modernistische cinema Minerva, enkele gebouwen in regionale stijl of in art nouveau, en vooral veel Art Deco-woningen. De kant van de Dumontwijk is beschermd. De herinrichting van de Zeelaan kan er oog voor hebben om dit erfgoed in de schijnwerper te zetten.